Doradztwo, innowacje, jakość

PL | EN

Kleje termotopliwe w produkcji etykiet

Etykiety to jeden z najpopularniejszych sposobów identyfikacji produktów i towarów. Stosowane są w wielu branżach, w tym w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, chemicznym, a także w handlu i usługach.
W produkcji etykiet obok schyłkowych produktów rozpuszczalnikowych, klejów wodnych, czy utwardzanych światłem UV wykorzystuje się w znaczącym stopniu kleje termotopliwe.

Klej termotopliwy PSA do etykiet

Kleje termotopliwe PSA (z ang. Pressure Sensitive Adhesives,) są formułowane ze związków termoplastycznych i aplikowane w stanie stopionym. Łączenie powierzchni odbywa się szybko, wraz ze stygnięciem kleju. Kleje topliwe PSA charakteryzują się dobrą wytrzymałością na odrywanie i wysokim poziomem przylepności, podczas gdy wytrzymałość na ścinanie w temperaturze pokojowej jest wysoka. Nadają się do różnego rodzaju etykiet, w tym etykiet do żywności głęboko mrożonej i innych zastosowań w środowiskach wilgotnych i chłodnych, w których działanie akryli na bazie wody byłyby niezadowalające. Materiały termotopliwe dobrze sprawdzają się maszynach o dużej prędkości. Niemal całkowity brak widocznych linii kleju sprawia, że nadają się również do etykietowania pojemników szklanych i produkcji etykiet transparentnych.

Na przestrzeni lat przetwórcy etykiet wykazali rosnące zainteresowanie stosowaniem technik silikonowania i powlekania klejem w celu produkcji w całości lub części materiałów samoprzylepnych. Połączenie niepewności ekonomicznej i nowych technologii w przemyśle pomogło zwiększyć stopień produkcji etykiet całkowicie we własnym zakresie. Jednak wciąż głównym powodem tego stanu rzeczy pozostają próby obniżenia kosztów produkcji, zwiększenie niezależności rynkowej

Jakie są rodzaje klejów termotopliwych PSA?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku Dynamic HT posiada w swojej ofercie szerokie portfolio klejów termotopliwych PSA, pozwalających produkować niemal każdy rodzaj taśm i etykiet, w tym:

• transparentne (tzw. No-label look)
• elastyczne
• usuwalne
• do papierów termotransferowych
• do kopert kurierskich I przylg trasportowych
• do powierzchni o niskiej energii powierzchniowej / opon
• do aplikacji z linerem i typu linerless
• do aplikacji in-line na butelki, puszki, słoiki

Rozwiązania sprzętowe aplikatorów do klejów termotopliwych

Nasza firma oferuje także całą gamę rozwiązań sprzętowych do produkcji taśm i etykiet. Są to zarówno w pełni konfigurowalne źródła kleju z możliwością precyzyjnego dostosowania do najbardziej wymagających aplikacji, jak i zaawansowane technologicznie aplikatory.
Nasze rozwiązania obejmują:

  • technologie walcowe
  • aplikacje głowicami szczelinowymi
  • aplikacje poprzez natrysk
  • aplikacje kurtynowe

Różnorodność rozwiązań pozwala nam wspierać klientów z powleczeniach cało powierzchniowych, jak i selektywnych wzdłużnie i poprzecznie, co pozwala z jednej strony na oszczędności materiałowe a z drugiej na produkcję zaawansowanych i złożonych produktów, generowanie wzorów klejowych typu pasy, czy ramki.

Nasze personalizowane stacje klejowe pozwalają klientom na ich integrację z istniejącymi prasami drukarskimi, czy maszynami laminującymi, co pozwala minimalnym nakładem stworzyć nowe produkty i wejść na nowe rynki zbytu bez skomplikowanych modernizacji maszyn, czy długotrwałych szkoleń personelu.

Mając ponad dwudziestoletnie doświadczenie w dziedzinie klejów i aplikatorów klejowych do materiałów samoprzylepnych nasz zespół fachowców służy pomocą każdemu klientowi zainteresowanemu produkcją taśm i etykiet. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć, jak efektywnie obniżyć koszty związane z tym procesem, zapraszamy do kontaktu z naszym działem sprzedaży.